Boşanma Davası Ankara

Boşanma Davası Ankara. Boşanma davaları, evliliklerinde sorunlar yaşayan çiftlerin gerekli sebepleri gerekçe göstererek açtıkları dava olarak adlandırılır.  Boşanma davaları iki şekilde görülür. Anlaşmalı ve çekişmeli boşanma davaları olarak çiftler Aile Mahkemelerine başvuruda bulunabilir.

Anlaşmalı boşanma davalarında boşanma olayı daha çabuk sonuçlanır. Bu davada, çiftler aralarında anlaşarak çocuklarının velayetlerinin kimde olacağını ve maddi konular hakkında uzlaşıp hızlı bir şekilde boşanma işlemlerini gerçekleştirebilir. Anlaşmalı boşanma davasından sonra boşanma avukatları hukuki süreçte çiftlere yardımcı olabilir.

Çekişmeli boşanma davalarında ise muhakkak mahkeme aşamasında boşanma avukatlarının çiftler arasında geçimsizlikten kaynaklanan sorunları mahkemede sunması gerekir. Bazı durumlarda özel boşanma davaları da yapılır. Bu durumlar aşağıda şu şekilde verilir:

 • Eşin altı aydan fazla süre terk etmesi,
 • Cana kast,
 • Fena muamele,
 • Akıl hastalığı,
 • Zina,
 • Haysiyetsiz yaşam
 • Suç işlemek gibi sebeplerden dolayı boşanma avukatları gerekli kanıt ve gerekçeleri mahkemeye sunarak özel durumdan boşanma davaları açılabilir.

Boşanma Davasının Açılması ve Aşamaları

Boşanma davalarının açılması için çiftlerin son altı ayda birlikte ikamet ettikleri yerde bulunan Aile Mahkemelerine gidilerek boşanmak için çiftlerden birinin başvuruda bulunması gerekir. Yabancı kökenli biri ile evli olan çiftler ise Türkiye’de tanıma tenfiz davası açmalıdır. Boşanma davası için mahkemelere başvuruda bulunan kişiler, boşanma dilekçesini eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurarak başvuruda bulunmalıdır. Boşanma dilekçesinde tarafların nafaka, tazminat, velayet gibi isteklerini de bildirmeleri gerekir.

Boşanma Davasında Boşanma Avukatlarının Görevi

Boşanma avukatları, müvekkilinin bütün haklarını korumak için her türlü hukuksal desteği yerine getirerek çalışmaları sürdürmeye devam eder. Hukuksal sürecin dışında mal paylaşımı, çocukların velayeti, nafaka ve tazminat talepleri gibi hakların da elde edilmesine yardımcı olur. Ankara’da özellikle boşanma avukatı olarak bize başvuruda bulunan çiftlerin bütün haklarını korumak için elimizden gelen çabayı göstermeye çalışıyoruz. Özellikle çiftlerin boşanma süreçlerinin daha kısa olması için geçerli kanıt ve deliller toplayarak boşanma sürecinin en kısa zamanda gerçekleşmesini sağlıyoruz. Boşanmak için bizi seçen çiftlerin boşanmalarının gerçekleşmesini sağlayacak geçerli sebepleri Aile Mahkemelerine sunarak boşanma sürecini başlatıyoruz. Çiftlerin boşanmasına sebep olacak olaylar aşağıda şu şekilde verilir:

 • Eşlerden biri yaşadıkları ortak konutu terk etmişse,
 • Eşlerden birinin yaşadığı evi terk edip altı ay süre ile dönmemiş ise terk edilen eş tarafından terk sebebiyle bizim desteğimizle beraber Aile Mahkemelerine müracaatta bulunur. Biz de bu süreci en iyi şekilde kullanarak gerekli delilleri ve boşanma dilekçesini Aile Mahkemelerine iletip boşanma davasının gerçekleşmesini sağlıyoruz. Boşanma davalarında haksız yere haklarının ihlal edildiğini düşünen çiftlerden biri kusurlu tarafa maddi ve manevi tazminat davası açarak talep ettikleri miktarı alabilme şansına sahiptir. Maddi ve manevi tazminat davasının açılması için mağdur olan tarafın mağduriyet durumunu geçerli sebepler sunarak mahkemeye kanıtlaması gerekir.
Boşanma Davası Ankara

Boşanma Davası Ankara

Boşanma Davası Ankara

Boşanma,evlilik birliğini sona erdiren nedenlerden biri olup uygulamada en çok karşılaşılan sona erme nedenidir. Boşanma,eşlerin hayatta olduğu bir dönemde,kanunda yazılı olan sebeplere dayanarak eşlerden birinin açacağı boşanma davası sonucunda hakim kararıyla evlilik birliğinin sona erdirilmesidir.Evlilik birliğinin boşanmayla sona erebilmesi hakimin kararına bağlı olup,hakim kararı dışında evlilik birliğinin boşanmayla sona ermesi mümkün değildir.

Boşanma davasının kanunda yazılı sebeplere dayanması gerekir. Boşanma nedenleri 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu’nun 161 ve 166.Maddeleri arasında düzenlenmiştir.Buna göre boşanma nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz.

Özel Boşanma Sebepleri:

 1. Zina (Aldatma) Nedeniyle Boşanma Davası
 2. Hayata kast,pek kötü veya onur kırıcı davranış Nedeniyle Boşanma (TMK m.162)
 3. Suç işleme ve haysiyetsiz hayat sürme Nedeniyle Boşanma Davası(TMK m.163)
 4. Terk Nedeniyle Boşanma Davası(TMK m.164)
 5. Akıl Hastalığı Nedeniyle Boşanma Davası(TMK m.166/4)

Genel Boşanma Sebepleri

 1. Evlilik birliğinin temelden sarsılması Nedeniyle Boşanma (TMK m.162)
 2. Eşlerin anlaşması Nedeniyle Boşanma Davası(TMK m.166/3)
 3. Ortak hayatın kurulamaması Nedeniyle Boşanma( TMK m.166/4)

Boşanma Davası Ankara – Hangi Mahkemede Açılır

Boşanma veya Ayrılık Davalarında yetkili mahkeme, eşlerden birinin yerleşim yeri veya davadan önce son defa 6 aydan beri birlikte oturdukları yer Aile Mahkemesidir.

Boşanma davası hâkim, boşanma veya ayrılık sebebi olarak gösterilen olayların varlığına yürekten inanmadıkça, bunları ispatlamış sayamaz. Hâkim, bu olaylar için, gerek kendiliğinden, gerek tarafların istemi üzerine, yemin teklif edemeyeceği gibi yemin yerine geçecek açıklamada bulunmasını da isteyemez. Tarafların bu konudaki her türlü kabullenmeleri de Hâkim’i bağlamaz. Hâkim, delilleri serbestçe değerlendirir. Boşanma ve ayrılığın yan sonuçları ile ilgili olarak iki taraf arasında yapılan sözleşmeler, Hâkim’in tasdikinden geçmedikçe geçerli olmaz. Hâkim, taraflardan birinin istemi üzerine duruşmanın gizli yapılmasına karar verebilir.

Boşanma Davasının Sonuçları Nelerdir?

Red: Boşanma davasını açan eş, davasının dayanağı olan boşanma sebeplerini ispat edemezse, dava red edilir.

Dava’nın düşmesi: Davacı, davasını takip etmezse, dava düşer.

Boşanma: Davacı, davasını ispat ederse ve davanın reddini gerektiren bir sebep de yoksa Boşanma kararı verilir.

Ayrılık: Hâkim, tarafların barışma ihtimali olduğuna kanaat getirirse, ayrılığa karar verebilir.

10 SORULAR

 1. ULAŞ SÖNMEZ dedi ki:

  Boşanma Davası Ankara Şahitlerim mevcuttur ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim ..

 2. ELİF TEMELOĞLU dedi ki:

  Boşanma Davası Ankara hukuk mahkemesine temyiz dilekçesi örneği varmıdır. Bana yardımcı olurmusunuz..

 3. TÜRKÜLER GÜLDEN dedi ki:

  Boşanma Davası Ankara Bu davada ben nasıl bir yol izlemeliyim lütfen yardımcı olurmusunuz ?

 4. İLKNUR DEMİRALP dedi ki:

  Boşanma Davası Ankara Bu dava Hakkında bazı sorular aklıma takıldı.

 5. BAYAR KÜTÜKDE dedi ki:

  Boşanma Davası Ankara Bu davanın sonuçlanması ve süresini merak ediyorum..

 6. İHSAN SEÇKİN dedi ki:

  Boşanma Davası Ankara hukuk mahkemesine başvuru dilekçe örneği bulabilirmiyim..

 7. HUKUK TOPALOĞLU dedi ki:

  Boşanma Davası Ankara Davayı ben hangi mahkemede açabilirim.. Davanın yetkili mahkemesi neresidir.. Saygılarımla.

 8. BERRE ÖZTAŞKIN dedi ki:

  Boşanma Davası Ankara Davanın açılabilmesi için avukata vekalet versek daha hızlı sonuçlanır mı?

 9. EDAGÜL TOSUNOĞLU dedi ki:

  Boşanma Davası Ankara Öncelikle bu bizleri aydınlattığınız için teşekkür ederim. Ankara dışına hizmetiniz var mı?

 10. ÜNALCAN KOÇOĞLU dedi ki:

  Boşanma Davası Ankara Bu duruma karşılık olarak dava açmak istiyorum.

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
[recaptcha]

BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri